İstanbul Psikanaliz Eğitim Derneği
Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Freud

PSİKANALiZE GİRİŞ SEMİNERLERİ

PSİKANALİZE GİRİŞ SEMİNERLERİ 2019-2020

Derneğimiz tarafından bu sene on ikincisi düzenlenen “Psikanalize Giriş Seminerleri” iki ayrı seviyede yapılmaktadır: “Psikanalize Başlarken” ve “İkinci Adım: Vaka Çalışmaları”.

Sigmund Freud’un psikanaliz kuramına giriş ve sonraki bazı kuramcıların katkılarıyla tanışma niteliğindeki Psikanalize Başlarken seminerleri Pazartesi ve Çarşamba Grupları olmak üzere iki grupta yapılmaktadır. Gruplarda sunulan program aynıdır. Katılımcılar yalnızca birine kaydolabilir ve hangi gruba kaydolduysa sadece o grubun gününde olan seminerlere gelebilir.

Gruplar arasında geçiş yoktur.

Psikanalize Başlarken

Seminerlerin bu bölümü temel psikanaliz metinlerini çalışmayı arzu eden veya kişisel/kurumsal pratiğinde psikanalitik bakış açısının pratikteki işleyişine ilgi duyan herkesin katılımına açıktır.

Psikanaliz kuramı, savunma mekanizmaları, kişilik örgütlenmeleri ve psikopatoloji C. Brenner’in Psikanalizin Temel İlkeleri, N. McWilliams’ın Psikanalitik Tanı, A. Freud’un Ben ve Savunma MekanizmalarıR. Perron’un Psikanaliz Nedir? ve V. D. Volkan’ın Psychoanalytic Technique Expanded kitapları çerçevesinde anlatılacaktır.

Psikanalize Başlarken seminerleri Eylül 2019 - Haziran 2020 tarihleri arasında
Pazartesi Grubu için 15 günde bir Pazartesi günleri saat 20.00-22.00 arası
Çarşamba Grubu için 15 günde bir Çarşamba günleri saat 20.00-22.00 arası yapılacaktır.

 İKİNCİ ADIM: VAKA ÇALIŞMALARI

Katılımcıların aktif olarak vaka sunmalarının beklendiği bu çalışmaya dinamik ya da farklı yaklaşımlarla, alanda aktif olarak vaka gören psikiyatri asistanları veya uzmanları, klinik psikologlar, psikologlar, psikoloji yüksek lisans öğrencileri ve psikolojik danışmanlarkatılabilir. Klinik deneyimin paylaşıldığı ve kuramsal olarak ele alınan konuların kliniğe yansımalarının tartışıldığı bu programda sunulan vaka bir psikanalist rehberliğinde işlenmektedir. Bu çalışmalarda amaç psikanalitik yaklaşımla bir vakanın nasıl değerlendirildiğinin ve ele alındığının pratik içinde görülmesidir. 

Vaka Çalışmaları Ekim 2019 - Mayıs 2020 tarihleri arasında 15 günde bir Perşembe günleri saat 20.00-22.30 arası yapılacaktır.

 

Bizi Takip Edin

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Derneğimiz tarafından “Psikanalize Giriş Seminerleri” adı altında üçüncüsü düzenlenecek olan seminerler iki ayrı seviyede yapılmaktadır.“Psikanalize Başlarken” ve "İkinci Adım: Vaka Çalışmaları
Derneğimiz tarafından “Psikanalize Giriş Seminerleri” adı altında ikincisi düzenlenecek olan seminerler iki ayrı seviyede yapılmaktadır.“Psikanalize Başlarken” ve "İkinci Adım: Vaka Çalışmaları
Derneğimiz tarafından “Psikanalize Giriş Seminerleri” adı altında birincisi düzenlenecek olan seminerler iki ayrı seviyede yapılmaktadır.“Psikanalize Başlarken” ve "İkinci Adım: Vaka Çalışmaları
Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.