İstanbul Psikanaliz Eğitim Derneği
Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Freud

DANİELLE QUİNODOZ KONFERANSI :Yaşlılığın Keşfi ve Psikanaliz

24 Ocak Cumartesi

Saat 18.00-20.00

Yaşlı kişilerle olan deneyimi Psikanalist D. Quinodoz'u yaşlanmanın kavramlaştırılması üzerinde düşünmeye itmiştir. Yaşlanma vakti yaşamımızın her anının, aynı zamanda hem kronolojik zamana hem de kronolojinin dışına çıkan öteki zamana ait olabileceğinin giderek daha fazla bilincine varmamız için bir fırsat mıdır? D. Quinodoz konferansında, bu güne dek yeterince ele alınmamış olan yaşamın bu çok önemli evresi üzerine kavramlaştırmalarını sunacak ve yaşlı kişilerle çalışmanın dikkati çeken klinik yönlerini vurgulayacaktır. 70 yaşın üstünde psikanaliz ya da psikoterapiye girmek harikulade bir deneyim olabilir. Amaç hem yaşamın bitiş evrelerini anlamlı bir bağlam içine oturtmaktır hem de bir taraftan ölümü uzak tutma yanılsamasıyla yaşamı felce uğratmak, diğer taraftan ise yaşamın tadına varabilmek için onun geçici niteliğinin farkında olmak arasındaki çatışmanın ötesine geçebilmektir

DANİELLE QUİNODOZ
Danielle Quinodoz, İsviçre Psikanaliz Cemiyeti (SSPsa) asil üyesi psikanalist ve psikologdur. Cenevre Psikanaliz Eğitim Enstitüsü'nde eğitim analisti olarak psikanalist adaylarına ders vermektedir; aynı kurumun Eğitim Komisyonu eski başkanıdır. Cenevre'de serbest çalışmaktadır. Cenevre Üniversite Psikiyatri Kurumları'nda 13 yıl danışman olarak çalışmış, psikiyatri ve geriatri servislerinde psikoterapi alanında süpervizyon vermiştir. İstanbul'da Psike İstanbul bünyesinde oluşturulan IPA sponsorluğundaki psikanaliz eğitim grubunun eğitimcisidir. Roma'da (1989) yapılan 36. IPA Kongresi'nde Sacerdoti Ödülü'nü ve Fransa'da 1995 Psikoloji Ödülü'nü almış olan D. Quinodoz, büyük kısmı International Journal of Psychoanalysis ve Revue française de psychanalyse'de yayımlanmış çok sayıda makalenin yazarıdır. Türkçe'de yayımlanmış bir makalesi vardır: «İğdiş Edilme Kaygısının Kadıncası» (Kadınlık, Yeniden içinde Ed. B. Habip, 2003, İthaki). İngilizce'de de çıkmış olan Le vertige, entre angoisse et plaisir (PUF, 1994; Vertigo between anxiety and pleasure, Routledge, 1997) ve Des mots qui touchent (PUF, 2002; Words that touch, Karnac, 2003) adlı kitapların yazarıdır. Ayrıca iki kolektif kitaba katılmıştır : Studies on Feminity (A.M. Alizade, Karnac, 2003) ve Psychiatrie du sujet âgé içinde Psychothérapie et personnes âgées : le point de vue d'une psychanalyste (34. Bölüm, diğer yazarlar J.M. Léger, J. Wertheimer ve J.P. Clément, 1999, Flammarion).


Katılım: Konferans ruh sağlığı alanında çalışan herkese açıktır.

Dil: Fransızca olup, paralel çeviri yapılacaktır.
Katılma koşullarını öğrenmek ve yer ayırtmak için lütfen pppdernegi@pppd.org veya ppdernegi@yahoo.com adresine yazınız.

Yer: PPPD Merkezi, Erol Dernek Sokak Hanif Han No: 11/5
(Yeni Melek Gösteri Merkezi yanı) Beyoğlu İstanbul

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Bizi Takip Edin

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.