Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Bizi Takip Edin

Geçen yıl odaklandığımız “ölüm dürtüsü” kavramı, bu defa yıkıcı ve saldırgan dürtülerin akıbetini, yıkıcılığın yaratıma dönüştüğü yaratıcı ruhsal hamleyi irdeleyen metinler aracılığıyla farklı yönlerden ele alınıyor. Psikanalitik yaratıcılık kuramlarında önemli yeri olan “yüceltme” kavramı bu kuramları genişleten yeni bir bakış açısıyla gözden geçiriliyor.

Yıllık’ta eşcinselliğe odaklanan ve psikanalizin bu konuda fazla bilinmeyen değişik bakış açılarını gündeme getiren makaleler de var.

Mülteci sorununa ilişkin uzun soluklu bir psikanaliz araştırmasının sonuçlarını aktaran makale ise mülteciler konusunda saha çalışması yapanların ve akademisyenlerin ilgisini çekecek ufuk açıcı veriler getiriyor.

Ve elbette her yıl olduğu gibi bu yıl da seçkide klinik örneklerin işlendiği makalelere ve psikanalitik sinema eleştirisine yer veriliyor.

Keyifli okumalar!


İÇİNDEKİLER 
 Sunuş NİLÜFER ERDEM  Yıkıcılığın Yeniden Değerlendirilmesi: Winnicott’un “Nesne Kullanımı ve Özdeşleşmeler Yoluyla İlişki Kurma” Makalesi Üzerine THOMAS OGDEN  Yüceltme Üzerine GIUSEPPE CIVITARESE ÇAĞDAŞ SOHBETLER: Kimeraların Kolları BÉATRICE ITHIER ÇAĞDAŞ SOHBETLER: Canavarlar, Düşler ve Delilik: “Kimeraların Kolları” Üzerine Yorum BRUCE REIS  ÇAĞDAŞ SOHBETLER: Béatrice Ithier’nin “Kimeraların Kolları” Makalesi Üzerine Bir Yorum JAN ABRAMBiokülarite, Psikanalistin İşleyen Zihni DANA BIRKSTED-BREEN Olumsuz Varsanılar, Rüyalar ve Varsanılar: Çerçeveleyen Yapı ve Analitik Ortamdaki Temsili ROZINE JOSEPH PERELBERG  Eşcinsellik Konusu Üzerine: Freud ne Demişti? SARA FLANDERS, FRANÇOIS LADAME, ANDERS CARLSBERG, PETRA HEYMANNS, DESPINA NAZIRI ve DENNY PANITZ  Meltzer’in Cinselliğe Yaklaşımı Üzerine Kısa bir Yorum MARGARET RUSTIN  ARŞİV ÇALIŞMALARI: Donald Meltzer’in Cinsellik Üzerine Yayımlanmamış Taslak Makalesi  Psikanalizin Güncel Mülteci Krizine Katkısı Ne Olabilir? ADIM ADIM'dan Ön Bildiriler: Bir "Ön Kabul Kampındaki" Mültecileri Destekleyen Psikanalitik Bir Pilot Proje ve Travma Yaşayan Mültecilere Kriz Müdahaleleri MARIANNE LEUZINGER-BOHLEBER, CONSTANCE RICKMEYER, MARIAM TAHIRI, NORA RETTICH ve TAMARA FISCHMANN  Ida’nın Hikâyesi: Yas Değil SelameteErerek Kurtuluş MACIEJ MUSIAŁ
Freud

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.