İstanbul Psikanaliz Eğitim Derneği
Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Freud

Bireylerin, ailelerin, kurumların yaşadığı toplumu derinden sarsan çatışma ve şiddet ortamı, son zamanlarda ülkemizde herkesin açık veya örtük biçimde etkilendiği bir gerçekliğe dönüştü. İnsanların birbirine güvenmediği, sözün, düşünmenin ve ifadenin değersizleştirildiği hatta ağır bedellere mal olduğu, korkunun, kaygının, üzüntünün, yaşanamayan yasların birbirine karıştığı günler yaşıyoruz.

Toplumsal bölünme ve çatışmanın endişe verici sonuçlarının, gerek toplumun gerekse bireylerin psikolojisinde farklı biçimlerde ve kalıcı izler bırakabilecek örselenmeler yarattığını gözlemliyoruz. Hem bireysel düzlemde yaşanan ruhsal acıların hem de toplumdaki psişik gerilemenin, ruhsal bölme ve bölünme gibi yıkıcı savunma düzeneklerinin aşırı kullanımının yol açacağı olumsuz sonuçların farkındayız ve bundan büyük kaygı ve üzüntü duyuyoruz. 

Düşünme ve düşündüğünü ifade edebilme hakkının ancak belirli şartlarda kabul edilebileceğini savunan ya da ima eden tutumlara karşı bilme, anlama ve iletişime geçme arzusunun insanın en temel ruhsal ihtiyaçlarından birisi olduğunu hatırlatmak isteriz. Kayıplara karşı tepki vermek de insan olmanın özünde vardır ve temel insan haklarından biridir. Ayrıca savaş ve çatışma ortamlarının, insanlığın medeniyet yolunda asırlar boyunca mücadele vererek elde ettiği kazanımları bir bir geri aldığı gerçekliğini akıldan çıkartmamak gerekir.

Psikanalistler olarak mesleki sorumluluğumuz, sözün bittiği yerde sözü diriltmeye çalışmak, sözü düşünme ve birbirimizi anlama yolunda kullanmak, sağlıklı olanın şiddet içermeyen çözüm yollarını aramak ve talep etmek olduğunu vurgulamaktır.

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Bizi Takip Edin

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.