Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Bizi Takip Edin
Freud

ULUSLARARASI PSİKANALİZ BİRLİĞİ (IPA) “PROVISIONAL SOCIETY”: PSİKE İSTANBUL VE MODA SAHNESİ ORTAK ETKİNLİĞİ

Sinema Akşamları Moda Sahnesi’nde sürüyor....    

Psike İstanbul Sinema Akşamları üçüncü yılına Moda Sahnesi işbirliğiyle başlıyor. 2013-2014 sezonu sinema tartışmaları “Zaman” teması etrafında düzenleniyor. Ayda bir Çarşamba akşamları yapılacak oturumlarda film gösterimi sonrasında Psike İstanbul üyesi psikanalistler ya da psikanalist adaylarının ve izleyenlerin etkin katılımıyla seyredilen film psikanalitik açıdan ele alınacak.

Neden zaman?

Psikanaliz ile zaman kavramının ilişkisi çok boyutlu ve sofistike bir doğadadır. Psikanalizin zamanla temel ilişkisi, tarih olgusuna kendisine özgü yaklaşımıyla başlar. Psikanaliz odağını nesnel hakikate değil öznel gerçekliğe yerleştirir. Nesnel tarihi değil öznel tarihi araştırır. Geçmişle güncelin ve geleceğin ilişkisini neden-sonuç bağlantılarıyla anlamlandırırken tek yönlü bir vektör kurmaz. "Sonradanlık" bağlantısı içinde geçmiş, güncel ve gelecek arasında çift yönlü bir denklem tanımlar.

Psikanalizin zamanla ilişkisindeki bir başka önemli nokta bilinçdışının zamansızlığı veya nesnel zamana göre farklı bir zamana sahip olmasıdır. Psikanaliz bir taraftan öznel zamana veya bilinçdışının zamansızlığına odaklanırken diğer yandan psikanalitik çerçeve bu öznel olgularla karşıtlık içinde olan gerçeklik sınamasının koşulu zamanı kullanır. Nesnel zaman analistin seansı bitiren sesinde tezahür eder. Bu ses çocuksunun sınırsızlığına, doymazlığına, tümgüçlülüğüne çekilen bir settir.  Çocuksunun sınırsızlığı bazı durumlarda "tekrarlama zorlantısı"na, bir tekrar döngüsünün içine düşme haline dönüşür. Bu hali ile döngüsel zamana tabi olan "tekrarlama zorlantısı" çizgisel-zaman'ın ortaya çıkışını engeller (veya bu zamanı öldürür). Zamanla bağlantılı bir başka durum ise ruhsal travma ve kayıp nesnenin yasının tutulamaması sonucunda zamanın ruhsallıkta donduğu durumlardır.

Psikanalitik çalışma özneyi döngüsel zamandan ve çocuksunun çemberinden çıkarır, ruhsal travmaların derinlemesine çalışılmasını ve kayıp nesnenin yasının tutulmasını mümkün kılar. Bireyi kaybeden, ilerleyen, öğrenen, merak eden bir "ölümlü" haline getirir.

Sinema Akşamları’nda zamanla bağlantılı bu kavramlar ve daha pek çokları gösterilecek filmler üzerinden izleyenlerin katılımıyla ele alınacaktır. “Zaman” temasıyla ele alacağımız yedinci film, yönetmenliğini Anne Fontaine’in yaptığı Yasak Aşk (Adore, 2013). Film izlendikten sonra psikanalistler Yavuz Erten ve Melis Tanık Sivri tarafından değerlendirilecek ve izleyenlerle birlikte tartışılacaktır. 

 

PROGRAM


Tarih: 28 Mayıs 2014

Saat: 20:00

Film: Yasak Aşk (Adore)

Yönetmen: Anne Fontaine

Tartışmacı: Yavuz Erten, Melis Tanık Sivri

Etkinlik Yeri: Moda Sahnesi

Caferağa Mahallesi General Asım Gündüz Caddesi (Bahariye Caddesi),

Halil Etham Sokak No: 34/27 Kadıköy 34710 İstanbul

Gişe -Telefon: (0 216) 330 58 00

 

Katılım: Etkinlik herkese açık ve ücretlidir.

Katılım Ücreti: 35 TL (Öğrenciler için 25 TL).

 

Etkinlik biletleri Moda Sahnesi gişesinde satılmaktadır. Yer sayısı kısıtlı olduğundan yer ayırtma yapılmayacaktır. Biletler telefonla kredi kartı üzerinden ya da gişeden alınabilir. 

 

İlgilenen herkesi bekliyoruz.

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.