Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Bizi Takip Edin

ULUSLARARASI PSİKANALİZ BİRLİĞİ (IPA) “PROVISIONAL SOCIETY”: PSİKE İSTANBUL VE MODA SAHNESİ ORTAK ETKİNLİĞİ

 

Sinema Akşamları Moda Sahnesi’nde sürüyor...

Psike İstanbul Sinema Akşamları altıncı yılında Moda Sahnesi işbirliğiyle devam ediyor. 2016-2017 sezonu sinema tartışmaları “İyilik-Kötülük” başlığı altında iyi nedir/kötü nedir/nasıl usulca birbirlerinin yerine geçerler gibi sorulara yanıt arıyor. Ayda bir Cuma akşamları yapılacak oturumlarda film gösterimi sonrası Psike İstanbul üyesi psikanalistler ve psikanalist adayları, yönetmenler, oyuncular, alanlarının uzmanları ve izleyenlerin etkin katılımıyla seyredilen filmi psikanalitik yorumla ele alıyor.


SİNEMA AKŞAMLARI 2016-2017: İYİLİK-KÖTÜLÜK

Büyük siyasi skandallar, etnik kıyımlar, toplumsal baskı ve sömürü, küresel felaketler, geniş insan topluluklarının göçleri ülke ve dünya gündemine her gün yıkıcı yıldırımlar gibi düşüyor... Ahlaki, hukuki, siyasi ve ontolojik anlamda "İyilik nedir? Kötülük nedir?" sorularının yanıtını bulmak gitgide zorlaşıyor. Peki psikanalitik düşünmenin yardımıyla bu yanıtların izini sürebilir miyiz?

Ülke, bölge ve dünya dinamiklerinin günden güne altüst oluşları kafa karışıklığı yaratıyor, yönümüzü kaybettiriyor. Düşünme faaliyetini kesintiye uğratıyor. Travmatik bir yaşantı gibi zamanı durduruyor, iç dünyayı tekrarların istilasına açık hale getiriyor. Psikanalitik düşünmenin aracılığıyla bu zihin karışıklığını, tekrarları aşabilir miyiz? Yeniden ve başka türlü düşünebilir miyiz?

Psikanaliz ahlaki söylemler dışında bir iyilik ve kötülük tanımlaması yapmaya çalışır. Bu bağlamda, Sigmund Freud'un tanımladığı ve özellikle Melanie Klein'ın çalışmalarıyla geliştirilen Ölüm İçgüdüsü ve Yaşam İçgüdüsü kavramları, İyilik ve Kötülük olgularını anlamamıza ve açıklamamıza yeter mi? Bu içgüdülerden türeyen libido ve saldırganlık dürtüleri İyilik ve Kötülük kavramlarıyla ne şekilde ve nereye kadar örtüşmektedir? Bu bağlamlarda tanımlanan libido ve saldırganlık dürtüleri tamamen birbirlerine karşıtlar mıdır yoksa bazen işbirlikleri ve ortaklıklar da kurarlar mı?

George Orwell’in ünlü romanı “1984”te parti görevlisi O’Brien sisteme direnmeye çalışan Winston Smith’e artık teslim olup huzura ermesini ve mutsuzluklardan kurtulmasını telkin ederken iyilik ve kötülüğün tanımlarından çok emin görünüyordu... Birilerinin topluluklara “sizin iyiliğiniz için” diyerek sunduğu sözde “kapsama” deneyimi nasıl olur da ruhsallığa nefes aldırmayan, “kaplayan” bir deneyime dönüşür?

Bu sene, iyilik ve kötülüğün peşine takılıp filmler eşliğinde sorularımızı seslendireceğiz. Hep birlikte meraklanmaya, anlamaya ve düşünme menzilimizi genişletmeye çalışacağız.

“İyilik-Kötülük” temasıyla ele alacağımız dördüncü film, yönetmenliğini Takeshi Kitano’nun yaptığı Fireworks (Hana-bi, 1997). Detektif Nishi, polis teşkilatında çalışıyor ve kızı kanserden bir yıl önce ölmüş. Hastaneye eşinin doktoru ile görüşmeye gidiyor ve yaşamak için bir kaç aylık ömrünün kaldığını öğreniyor. O sırada iş ortağı da görev sırasında vuruluyor. İzleyiciyi şiddet ve şefkat halleri arasında dolaştıran film aynı zamanda suçluluk, adalet, sadakat ve kanun kavramlarını tekrar gözden geçirmeye davet ediyor.

Film izlendikten sonra IPA psikanalist adayı Eda Arduman tarafından değerlendirilecek ve izleyenlerle birlikte tartışılacaktır.


PROGRAM


Tarih: 24 Şubat 2017

Saat: 20:00

Film: Fireworks

Yönetmen: Takeshi Kitano  

Tartışmacı: Eda Arduman

Etkinlik Yeri: Moda Sahnesi

Caferağa Mahallesi General Asım Gündüz Caddesi (Bahariye Caddesi),

Halil Etham Sokak No: 34/27 Kadıköy 34710 İstanbul

Gişe -Telefon: (0 216) 330 58 00

Katılım: Etkinlik herkese açık ve ücretlidir.

Katılım Ücreti: 35 TL (Öğrenciler için 25 TL).

Etkinlik biletleri Moda Sahnesi gişesinde satılmaktadır. Yer sayısı kısıtlı olduğundan yer ayırtma yapılmayacaktır. Biletler telefonla kredi kartı üzerinden ya da gişeden alınabilir. 

İlgilenen herkesi bekliyoruz.


www.psikeistanbul.org

www.modasahnesi.com

Freud

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.