İstanbul Psikanaliz Eğitim Derneği
Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Bizi Takip Edin
Freud
Derneğimiz tarafından “Psikanalize Giriş Seminerleri” adı altında bu sene beşincisi düzenlenecek olan seminerler iki ayrı seviyede yapılmaktadır.

Psİkanalİze Başlarken

Temel psikanaliz metinleri aracılığıyla Sigmund Freud’un psikanaliz kuramı, psikanalitik kavramların klinikle buluşması, kuramın ve uygulama alanının çok yönlülüğü ve çeşitliliği teorik seminerler ve vaka örnekleri ile incelenmektedir. Seminerlerin bu bölümü temel psikanaliz metinlerini çalışmayı arzu eden ve aynı zamanda, kendi kişisel ya da kurumsal pratiğinde psikanalitik bakış açısının pratikteki işleyişine ilgi duyan herkesin katılımına açıktır.

Psikanalitik kuram, savunma mekanizmaları, kişilik örgütlenmeleri ve psikopatoloji C.Brenner’in Psikanalizin Temel İlkeleri, N.McWilliams’ın Psikanalitik Tanı ve .Freud’un Ben ve Savunma Mekanizmaları R.Perron’un Psikanaliz Nedir? ve V. Volkan’ın Psychoanalytic Technique Expanded kitapları çerçevesinde anlatılacaktır.

Seminerler Ekim 2012 - Haziran 2013 tarihleri arasında

15 günde bir, Pazartesi saat 20.00-22.00 arası yapılacaktır

İKİNCİ ADIM: Vaka Çalışmaları

Önceki yıllarda Psikanalize Giriş Seminerlerine katılmış ve ilerlemek isteyen katılımcıların vaka sunarak aktif katılımlarının beklendiği çalışmaya psikiyatri asistanı veya uzmanı, klinik psikolog, psikolog ve psikoloji yüksek lisans öğrencilerine, psikolojik danışmanlara açıktır.

Klinik deneyimin paylaşılması ve kuramsal olarak ele alınan konuların kliniğe yansımalarının tartışılmasını amaçlayan program vaka çalışmalarından oluşmaktadır.

Okumalarını ilerletmek isteyen katılımcılara önerilen kaynak kitaplar: Sigmund Freud’un Gündelik Hayatın Psikopatolojisi, Rüyaların Yorumu, Psikopatoloji, Metapsikoloji ve diğer kitapları; Anna Freud’un Ben ve Savunma Mekanizmaları (Bağlam); Melanie Klein’ın Haset ve Şükran (Metis), Sevgi Suçluluk ve Onarım (Kanat); C.Brenner’in Psikanalizin Temel İlkeleri (Hekimler YB); N.McWilliams’ın Psikanalitik Tanı (Bilgi Ü. Y.); Roger Perron’un Psikanaliz Nedir? (İthaki) ve Vamık Volkan’ın Psychoanalytic Technique Expanded (OA Yayınları).

Seminerler Ekim 2012 - Haziran 2013 tarihleri arasında 15 günde bir, Cuma saat 20.00-22.00 arası yapılacaktır

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.