Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Bizi Takip Edin

“Donald Meltzer’le Paris ve Londra’da Karşılaşma ve Sonrası” 

Bianca Lechavelier 

Tarih: 8 Ocak 2017, Pazar
Saat: 10:00 - 16:30
Etkinlik Yeri: İTÜ Sosyal Tesisleri, Maçka Kampüsü

Katılım belgesi verilecektir. 

Psike İstanbul bu yıl "Psikanaliz: Bir Düşünce, Bir Usta" etkinliğinde Donald Meltzer ile Bianca Lechevalier’i buluşturuyor. Psikanalizin ustalarından çocuk ve erişkin psikanalisti Donald Meltzer’in psikanalitik kurama özgün katkılarını, kendisi ile çalışma şansına sahip olmuş olan günümüz psikanalizinin önemli isimlerinden Bianca Lechevalier'den dinleyeceğiz. 

Donald Meltzer’le Paris ve Londra’da Karşılaşma ve Sonrası

“Donald Meltzer tıp ve psikiyatri uzmanlık eğitimini New York’ta tamamladıktan sonra 1954’de Londra’ya yerleşti. Psikanaliz eğitimini Londra’da M. Klein, W.R. Bion, R. Money-Kyrle ve E. Bick’le tamamladı. Eşi Martha Harris’le birlikte yirmi yılı aşkın süre Tavistock Kliniğinde ve Londra Psikanaliz Enstitüsünde eğitim verdi. Dünyanın dört bir yanında çok sayıda konferans verdi. 1978’den itibaren onu Paris’te ağırlama, 1974 ile 2002 yılları arasında ise GERPEN (Çocuk ve Bebek Gelişimi Psikanalitik Eğitim ve Araştırma Grubu) tarafından düzenlenen seminerler çerçevesinde kendisine çok sayıda vaka sunma şansına sahip oldum. Meltzer bize psikotik kaygıların anlamdan yoksunluğu karşısında, titiz bir anlam arayışı içerisinde, Güzellik ve Hakikatin araştırıldığı alanı birlikte deneyimleme fırsatı verdi.

Çalışmak için toplandığımız hafta sonlarında, Meltzer’in teoriyle kliniği yepyeni bir şekilde bağlantılandırmasına kulak veriyor ve onun düşüncesinin gözlerimizin önünde oya gibi işlenmesine tanık oluyorduk. Böylece, 20 yüzyılın en yaratıcı psikanalistlerinden biri olan bu büyük psikanaliz düşünürünün "rüyanın canlı dünyasının" damgasını vurduğu bir düşünce içerisinde, "çökertme" (le démentélement), "ağız alanı", "estetik çatışma", "klostrum", "sadomazoşizm ve zorbalık" gibi önemli kavramları birbiri ardınca ortaya çıkardığını ve işlediğini gördük.

Ona karşı içimde taşıdığım derin minnettarlık, düşüncenin kaynağını oluşturan bu coşkusal atmosferi sizlere aktarmaya çalışmama vesile oldu.

Bianca Lechevalier 


PROGRAM

10.00-11.00 Konferans
11.00-11.30 Kahve arası
11.30-12.30 Tartışma
12.30-14.00 Öğle yemeği
14.00-16.30 Vaka çalışması 

Bianca Lechevalier çocuk, ergen ve erişkin psikanalisti ve psikiyatristtir. Paris Psikanaliz Cemiyeti (SPP) asil üyesi, IPA eğitim analistidir. Paris Tıp Fakültesi eski klinik şefi, Caen Üniversitesi öğretim üyesi ve aynı üniversitenin Çocuk Psikopedagojik Rehberlik Merkezi eski şefidir. 2003 yılında Frances Tustin Ödülü'nü almıştır. 1965 yılından bu yana otizm tanılı çocuklarla psikanaliz tedavisi sürdürmektedir. Psikosomatik, otizm, rüya konularında ve Yahudi soykırımından kurtulanların çocukları ve torunları üzerine İngilizce ve Fransızca çok sayıda makalesi, kitap bölümleri ve dört kitabı bulunmaktadır: Nörolog olan eşiyle diyologlarını kaleme aldıkları Le corps et le sense (1968); Les Contes et la Psychanalyse (2001); Traitement psychanalytique mère- enfant (2004); ve Le Souffle de l'Existence (2016)


KATILIM:
Teorik bölüm herkese açıktır. Vaka çalışması ruh sağlığı profesyonellerinin 
katılımı ile yapılacaktırr.

DİL: Fransızca olup, simultane çeviri yapılacaktır.

YER: İTÜ sosyal tesisleri, Maçka Kampüsü


Katılım ücreti: 180TL.

Psike İstanbul üyeleri, öğrenci ve asistanlar: 150 TL


- Kayıt ücretini İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin Garanti Bankası Nişantaşı Şubesi TR68 0006 2000 1320 0006 2952 04 no’lu hesabına yatırınız. Banka dekontunu ve doldurmuş olduğunuz Kayıt Formunu (212) 224 10 03 no’lu faksa gönderiniz.

- Ödeme belgenizi ve kayıt belgelerinizi psikeistanbul@gmail.com adresine de gönderebilirsiniz. Bu durumda Kayıt Formunu ekli olarak gönderiniz ve mesajınızda banka dekont numaranızı ve ödemenizi hangi şubeden yaptığınızı belirtiniz. KAYIT FORMU

Adı: .....................................................................

Soyadı: ..............................................

Mesleği: • Psikanalist • Psikanalist Adayı • Psikolog • Psikiyatr •

Psikolojik Danışman • Sosyal Hizmet Uzmanı • Psikiyatri Hemşiresi •

Öğrenci/Asistan

Eğitim derecesi ve/veya akademik unvanı: ...................................................................

........................................................................................................................................

........................................

Görev yaptığı yer ve/veya eğitiminin devam ettiği

kurum ......................................................................................

Adres:.............................................................................................................................

........................................................................................................................................

............Posta Kodu: ............................

Şehir: ..................................................................

Telefon: ...............................................................................

e-posta:.........................@..................... 
Freud

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.