İstanbul Psikanaliz Eğitim Derneği
Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Bizi Takip Edin
Freud
Psikanaliz: Bir Düşünce, Bir Usta
HANNA SEGAL

“Hanna Segal’de
Yaratıcılık ve Simgesellik”

Eğitim Analisti: Jean-Michel Quinodoz

Tam Gün Konferans ve Vaka Çalışması

20 Mart 2010 Cumartesi
Saat: 10.00-18.00

Hanna Segal yalnızca kavramlarını eşsiz bir açıklıkla gösterdiği Melanie Klein’ın fikir elçisi olarak tanınmamaktadır. Segal aynı zamanda tazeliğini halen koruyan özgün psikanalitik katkılarıyla da tanınır. Onun sanat ve edebiyatta yaratıcı itkinin kökenlerine dair varsayımları, şizofrende simgesellik konusundaki düşünceleri ve psikanalize kazandırdığı temel bir kavram olan ‘simgesel denklem’ bunların en önemlileri arasında sayılabilir. Polonya asıllı H. Segal, M. Klein ile olan kişisel analizini ve psikanaliz eğitimini Londra’da tamamlamış ve bu şehirde çalışmıştır. 13-16 yaşları arasında anne-babasıyla Cenevre’de yaşamış olan Segal, 1980’li yıllarda Cenevre’ye geri dönerek, on yıl süreyle ayda bir kez olmak üzere burada eğitim vermiştir. İsviçreli psikanalist J.M. Quinodoz, H. Segal’in düşüncesini tanıtacağı bu seminerdeki görüşlerini Segal ile yaptığı ve bir kitap halinde topladığı söyleşilere de dayandırmaktadır. Seminerin ikinci yarısı J.M. Quinodoz tarafından yorumlanacak bir vaka sunumuna ayrılmıştır.
Katılım Belgesi verilecektir.
Katılma koşullarını duyurunun devamında bulabilirsiniz. Girişte ödeme için yer ayrılmamaktadır. Yer kısıtlılığından dolayı kaydınızı gecikmeden yaptırmanızı öneririz.

www.psikeistanbul.org

Psikanaliz: Bir Düşünce, Bir Usta
HANNA SEGAL
Jean-Michel Quinodoz, eğitim analisti, İsviçre Psikanaliz Cemiyeti (SSPsa) asil üyesi ve British Psychoanalytical Society onursal üyesidir. Cenevre’de serbest çalışmaktadır. İstanbul’da Psike İstanbul bünyesinde oluşturulan IPA sponsorluğundaki psikanaliz eğitim grubunun eğitimcisidir. 1979 yılında Bulletin de la Société Suisse de Psychanalyse’i kurmuştur. On yıl boyunca The International Journal of Psychoanalysis’in (IJP) Avrupa redaktörlüğünü yürütmüş, 2009 sonuna dek IJP New Annuals’ın genel yayın yönetmeni olarak görev yapmıştır. IJP’de yayımlanmış makalelerden seçmelerin yer aldığı bu yıllıklarFransızca, İtalyanca, Almanca ve iki yıldır Türkçe (Uluslararası Psikanaliz Yıllığı, Ed. B. Habip) olarak yayımlanmaktadır. J.M. Quinodoz altmışa yakın psikanaliz makalesinin yazarıdır. Kitapları İngilizce olarak da yayımlanmıştır: H. Segal ile yaptığı söyleşilere dayanarak hazırladığı A l'écoute d'Hanna Segal : Sa contribution à la psychanalyse (Listening to Hanna Segal: Her Contribution to Psychoanalysis, 2008); dünyanın dört bir yanında psikanaliz eğitimi alan adayların ders kitabı olarak okuduğu Lire Freud (Reading Freud, 2004); La Solitude apprivoisée. L'angoisse de séparation en psychanalyse (The Taming of Solitude: Separation Anxiety in Psychoanalysis, 1991) ve Les rêves qui tournent une page (Dreams that Turn Over a Page, 2001) başlıklı kitapları vardır. “Aktarım ve Karşıaktarım Dinamiklerinde Yalnızlık Hissi” başlıklı makalesi
Türkçede yayımlanmıştır (Psikanalitik Bakışlar 2: Psikanalitik Çerçeve.
İstanbul: PPPD Yayını, 2007).

PROGRAM
• 10.00-11.30: Konferans • 11.30-12.00: Kahve Arası • 12.00-13.00: Konferans • 13.00 - 14.00: Yemek Arası • 14.00 -15.30: Tartışma • 15.30 - 16.00: Kahve Arası
• 16.00 - 18.00: Vaka Sunumu

Katılım: Psikanalist, psikanalist adayı, psikolog, pskiyatr, psikolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanları ile psikiyatri asistanları ve psikoloji-PDR lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.
Dil: Fransızca olup, paralel çeviri yapılacaktır.

YER: Psike İstanbul Merkezi, Valikonağı Cad. Süleyman Nazif Sk. Park Apt.
No: 13/12 Kat: 4 Nişantaşı 34371 İstanbul

www.psikeistanbul.org
psikeistanbul@gmail.com ve psikanaliz@psikeistanbul.org

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.