Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Bizi Takip Edin

JANE McADAM FREUD

KONFERANS VE ATÖLYE ÇALIŞMASI

24 Eylül 2017, Pazar

Konferans 10.00-12.30, Atölye Çalışması 14.00-17.00

Sakıp Sabancı Müzesi

 
Sigmund Freud’un büyük torunu ve dünyaca ünlü ressam Lucian Freud’un kızı, sanatçı Jane McAdam Freud’u İstanbul’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sanatçıyla gerçekleştirilecek bu buluşma bir konferans ve bir atölye çalışmasından oluşuyor. Nesnelerin Otoritesi başlıklı konferansta sanatçı, yaşamıyla psikanalizin iç içe geçişinin bireysel kimliğine ve sanatçı kimliğine etkilerini anlatacak. Nesnelerin Otoritesi/Kavramsal Heykel Atölyesi başlıklı atölye çalışmasında ise katılımcılar sanatçı eşliğinde kendileri heykelsi kompozisyonlar yaratacaklar. Psikanalizle sanatı buluşturan bu iki etkinlikte buluşmak dileğiyle.

 

KONFERANS: NESNELERİN OTORİTESİ

Bu konferansta nesnelerle son yıllarda yaptığım çalışmalardan bahsedeceğim. Söz konusu çalışmalar, Oxford ve Cambridge Üniversiteleri’ne öğrenci yetiştiren Londra’nın iki ünlü okulundan biri olan Harrow'da konuk sanat eğitmeni olduğum iki yıllık süreçte ortaya çıktı. Eğitim ortamında yaşamak otoriteyle olan ikircikli ilişkimi su yüzüne çıkardı. Bir yanda “hayranlık” diğer yanda ise “isyan”dan oluşan karmaşık bir ilişki. O sınırlamalar içinde kalarak çalışmak istedim, dolayısıyla da “orada olmasını istediğim şeyleri” değil, “orada olan şeyleri” kullandım. Tıpkı Alice Harikalar Diyarında’daki gibi ben de karşıma çıkan nesnelerin benimle sanki öğretmenmişçesine “konuşmalarına” izin verdim. Bu konferansta, bu fikri Freud'un “Şey” kuramıyla karşılaştırarak nesnenin imgesinin bizi önbilinçte ve bilinçdışı düzlemde ne şekillerde etkilediğini sorguluyorum.

Buna bir örnek, NESNE KONUŞMASI, OTUR, KALK, YE adını verdiğim çalışma olabilir. Bu yerleştirme izleyiciye yönergeler sunar gibidir: Üstlerinde yazılar olan üç sandalye sanki bizi en azından ilk sunulanı almaya çağırmaktadır: Otur. Bu bir yönerge olarak okunur ve bu yönerge sandalyenin imgesi üzerinden algılanır. Kuşkusuz bu aynı zamanda bir betimlemedir (sandalyenin işlevinin betimlemesi). Sandalye üstüne oturduğumuz bir biçimdir, ama aynı zamanda da bizim kim olduğumuzu betimler (belki farklı bir türün gözünden oturan, ayakta duran veya yiyen olarak betimlenişimiz).

Jane McAdam Freud

 

ATÖLYE ÇALIŞMASI: NESNELERİN OTORİTESİ/KAVRAMSAL HEYKEL ATÖLYESİ

Jane McAdam Freud sanatta üstün başarı gösterenlere verilen European Trebbia Ödülü’ne layık görülmüştür. The British Museum ve Victoria and Albert Museum dahil olmak üzere kendi ülkesinde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde önemli müzelerde eserleri sergilenmektedir. 44 bireysel sergi açmış üretken bir sanatçı olan McAdam Freud, Londra Royal College of Art mezunudur. Ünlü sanatçı John Stetzeker ve heykeltıraş, kavramsal sanatçı Edwardo Paolozzi'nin öğrencisi olmuş ve eserlerinde her ikisinden de esinlenmiştir. Öğrenciliği sırasında yılda bir sanat öğrencilerine verilen büyük ödülü kazanarak Roma'da burslu olarak bir yıl heykel çalışmıştır. Sanatçı Londra'da Royal College of Art’ta, Londra Sanat Üniversitesi’nde, Belçika’da Antwerp Güzel Sanatlar Akademisi’nde ve başka prestijli üniversitelerde dersler vermiştir. Çalışmaları üzerine pek çok makale kaleme almıştır. Aile öyküsüne odaklanan bu makalelerde görüşlerini psikanaliz kuramına dayandırmaktadır.

Size vereceğimiz nesnelerle heykelsi bir kompozisyon yapmanız istenecek. Heykelleri yerleştirmek üzere belirleyeceğiniz yönteme göre istediğiniz nesneleri asabilir, dengeler kurabilir, nesneleri çerçeveleyebilir ya da sıraya dizebilirsiniz. Daha sonra ortaya çıkan işler incelenecek ve her birine birer isim bulunacak.

Jane McAdam

 

JANE McADAM FREUD sanatta üstün başarı gösterenlere verilen European Trebbia Ödülü’ne layık görülmüştür. The British Museum ve Victoria and Albert Museum dahil olmak üzere kendi ülkesinde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde önemli müzelerde eserleri sergilenmektedir. 44 bireysel sergi açmış üretken bir sanatçı olan McAdam Freud, Londra Royal College of Art mezunudur. Ünlü sanatçı John Stetzeker ve heykeltıraş, kavramsal sanatçı Edwardo Paolozzi'nin öğrencisi olmuş ve eserlerinde her ikisinden de esinlenmiştir. Öğrenciliği sırasında yılda bir sanat öğrencilerine verilen büyük ödülü kazanarak Roma'da burslu olarak bir yıl heykel çalışmıştır. Sanatçı Londra'da Royal College of Art’ta, Londra Sanat Üniversitesi’nde, Belçika’da Antwerp Güzel Sanatlar Akademisi’nde ve başka prestijli üniversitelerde dersler vermiştir. Çalışmaları üzerine pek çok makale kaleme almıştır. Aile öyküsüne odaklanan bu makalelerde görüşlerini psikanaliz kuramına dayandırmaktadır.

 

JANE McADAM FREUD

KONFERANS VE ATÖLYE ÇALIŞMASI

Tarih ve Saat: 24 Eylül 2017, Pazar

Konferans: 10.00-12.30

Atölye Çalışması: 14.00-17.00

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Caddesi No: 42 Emirgan / İstanbul

Katılım: Herkese açıktır.

Dil: İngilizce olup paralel çeviri yapılacaktır.

Katılım Ücreti:

Konferans - Tam: 50 TL Öğrenci: 30 TL

Atölye Çalışması - Tam: 150 TL Öğrenci: 100 TL


Kayıt ücretini İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği İktisadi İşletmesi’nin Garanti Bankası Nişantaşı Şubesi, 132/6295204 no’lu, IBAN TR68 0006 2000 1320 0006 2952 04 hesabına yatırmanız rica olunur.

- Banka dekontunu ve doldurmuş olduğunuz Kayıt Formunu (212) 224 10 03 numaralı faksa gönderiniz.

- Katılım belgelerinizi psikeistanbul@gmail.com adresine de gönderebilirsiniz. Bu durumda Kayıt Formu’nu ekli olarak gönderiniz ve mesajınızda banka dekont numaranızı ve ödemenizi hangi şubeden yaptığınızı belirtiniz.

- Yolladığınız banka dekontlarında isminiz yazılı olmasına ve kaydolduğunuz etkinliğin adının belirtilmiş olmasına dikkat etmeniz rica olunur.

Başvurularınız ve daha fazla bilgi için:

E-posta: psikeistanbul@gmail.com Tel/Faks: (212) 224 10 03 www.psikeistanbul.org

Freud

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.