İstanbul Psikanaliz Eğitim Derneği
Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Bizi Takip Edin
Freud

Tıpkı Babası Gibi Bir Çocuk Öldürmüş Olan
Bir Analizan Baba İşlevini Kendine Mal Etmek Üzere Babasıyla Nasıl Özdeşleşir?
 
İki Farklı Psikanalitik Gelenek ve
 Baba İşlevini Onarmanın Yolları
 
3 Aralık 2011 Cumartesi
Saat: 18.00
 
Psikanalistler, Oidipus karmaşasını müzakere etmek ve çözümlemek üzere analizanla birlikte çalışırlar. Bu çalışmanın amacı analizanın içsel ve dışsal ebeveynleriyle simgesel, gerçek ve sağlıklı özdeşleşmelere ulaşmasını sağlamaktır. Ancak tıpkı babası gibi cinayet işlemiş bir kişiyi analiz etme fırsatı pek nadir ele geçer. Böyle bir durumda kişi babasıyla, onun bir katil olduğunu teyit etmeden nasıl özdeşleşir?
Bu konferansta görünürde birbirine karşıt iki gelenekten yararlanılarak Oidipus karmaşasının nasıl  çözüldüğü anlatılacaktır. Buna göre psikanalistler olarak, ikili paradigmalar içinde düşünmek yerine ara paradigmalarla düşünebiliriz.
Bu sunum aynı zamanda psikanalistleri analizanlarının tedavisini en iyi şekilde ilerletmeleri için birden fazla düşünce ve uygulama geleneğini öğrenmeye teşvik eden felsefi pragmatizmin desteklenmesi hedeflenmektedir.
 
Maurice Apprey IPA üyesi erişkin ve çocuk psikanalistidir. Londra Anna Freud Merkezi’nde çocuk ve New York Freudiyen Cemiyeti (NYFS) Psikanaliz Enstitüsü’nde erişkin psikanalizi eğitimi almıştır. Virginia Üniversitesi’nde psikiyatri profesörüdür. Washington’daki New York Freudiyen Cemiyeti adaylarının eğitimcisi; İstanbul’da Psike İstanbul bünyesinde oluşturulan IPA sponsorluğundaki psikanaliz eğitim grubunun eğitimcisi ve süpervizörüdür. Çalışmalarını dayandırdığı felsefi temeller Klasik Alman Fenomelolojisinden (özellikle Husserl’den) Fransız Fenomenolojisine (Maurice Merleau-Ponty, Gaston Bachelard, Jean-Luc Marion, Claude Romano vd.) aktarılan gelenektir.
Çeşitli Freud’cu ve Klein’cı dergilerde makaleleri yayımlanmıştır. H. Stein ile birlikte, Intersubjectivity, Projective Identification and Otherness (Duquesne Uni. Press) ve üç ciltlik bir dizi olan Ethnicity, Medicine and Psychoanalysis’i (Uni. Press of Virginia) yazmıştır.
 
KATILIM: Psikanalist, psikanalist adayı, psikolog, pskiyatr, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanı ve psikiyatri hemşileri ile psikiyatri asistanları ve psikoloji-PDR lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.

DİL: İngilizcedir. Ardıl çeviri yapılacaktır.
YER: Psike İstanbul Merkezi, Valikonağı Cad. Süleyman Nazif Sk. Park Apt.
No: 13/12 Kat: 4 Nişantaşı 34371 İstanbul
Tel & Faks: (212) 224 10 03
 
ÜCRET: 50 TL
Psike İstanbul Üyeleri ve öğrenciler: 40 TL
 
Ödeme girişte yapılacaktır.
Lütfen telefon veya eposta ile yerinizi ayırtınız.
 
psikeistanbul@gmail.com
 

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.