İstanbul Psikanaliz Eğitim Derneği
Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Freud

KONFERANS


Aşk Kaygısı ve ‘Oidipus Karşıtı Durum’:
Felaket Getiren Değişim İhtimalinin Yarattığı Ruhsal Dehşet Üzerine
Heinrich von Kleist’ın Penthesilea Adlı Yapıtı ile Bir Klinik Vakanın
Psikanalitik Açıdan İrdelenmesi


Angela Mauss-Hanke

29 Mayıs 2010 Cumartesi
Saat: 17.30

Sunumda iç kendiliğinde giderek artan bir arzu duygusunun hakim olduğunu fark eden kişinin üstesinden gelmek zorunda kaldığı muazzam psikodinamik güçlükler ele alınmaktadır. Bu duygunun sonuna kadar yaşanabilmesi için ‘felaket getiren değişim’ (Bion) gereklidir. Travma yaratıcı bir deneyim, ruhsallığın bir aşk ilişkisine doğru ilermesi için gerekli bu duygulara zarar verdiğinde olan budur. Sözü geçen güçlükler Kleist’ın Penthesilea adlı trajedisi ve bir klinik vakanın analizi aracılığıyla ele alınmaktadır. Hem trajedinin hem de Bayan May olarak adlandırılan hastanın ana özelliği çatışmanın yarattığı ruhsal dehşettir. Bu çatışma kimliği korumaya yönelik reddediş ile kimliği değiştirmeye yönelik çekim ve libido artışı arasındadır. Her iki durum da muazzam güçlü bir aşk ve bilme kaygısı aracılığıyla ifade edilir. Bu kaygı ruhsal inzivadan çıkmayı imkânsız (Penthesilea) ya da çok zor (Bayan May) hale getirir. Mauss-Hanke bunu Oidipus karşıtı durum olarak betimlemektedir. Kişi sözde-özerk konumunu terk etmekten aşırı derece korkar ve bu nedenle halihazırdaki Oidipus öncesi ilişkiler ile gelecekte yer alan Oidipus seviyesindeki (henüz) gerçekleşmemiş aşk ilişkisi arasındaki içsel ‘ıssızlık bölgesine’ girmemeye savaşır. Kleist’ın trajedisi gibi, kızkardeşinin intiharı üzerine analize gelen hastanın yaşam öyküsü de, her bireyde rastlanan, evrensel bir insanlık mücadelesini ve kolektif düşman yaratma sürecini anlatır: Korku tarafından yönetilen ve daha evvelki anlaşılmaz deneyimlerin bütünleştirilmesine karşı her ne pahasına olursa olsun direnen bir güç, kendi mantığını tüm bünyeye (kişiye, gruba, ulusa) uygulamaya çalışır. Böylece onun gelişimini engellemeyi amaçlar, ancak aynı zamanda onun hayatta kalabilmesinde de can alıcı önem taşımaktadır.
Angela Mauss Hanke 1960 doğumludur. Psikoloji eğitimi öncesi ve sırasında Amerikan, Fransız ve Alman çağdaş caz topluluklarının menajerliğini yapmıştır. Alman Psikanaliz Cemiyeti’ne bağlı psikanalist, grup eğitim analisti ve çocuk psikanalistidir. Münih ve Köln’deki IPA enstitülerinde seminerler vermekte, süpervizör ve eğitim terapisti olarak görev yapmaktadır. Münh yakınlarında serbest çalışmaktadır. Uluslararası Psikanaliz Dergisi (IJP) Almanca Yıllık’ının editörü, IJP’in Avrupa yayın kurulu üyesidir. Karşılaştırmalı klinik yöntemler üzerine olan Avrupa CCM-projesi moderatörler topluluğu üyesi, Münih’teki Psikanaliz Akademisi grup analizi bölüm başkanıdır. Psikanalizle ilgili makale ve seminerleri ağırlıklı olarak toplumsal konularda odaklanmaktadır: “Almanya’da Özürlü Denen Kişilerin Öldürülmesi ve Nürmberg Hekimler Mahkemesi 1946-47” (2000); 11 Eylül üzerine olan “Akıl Sağlığının Kısık Sesi” (2004), ve intikam konusunu ele adığı “İntikam Sınır Tanımaz” (2009) bunlara örnektir.

Katılım: Psikanalist, psikanalist adayı, psikolog, pskiyatr, psikolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanları ile psikiyatri asistanları ve psikoloji-PDR lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.

Dil: İngilizcedir. Ardıl çeviri yapılacaktır.

YER: Psike İstanbul Merkezi, Valikonağı Cad. Süleyman Nazif Sk. Park Apt.
No: 13/12 Kat: 4 Nişantaşı 34371 İstanbul

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Bizi Takip Edin

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.