Dil Seçeneği , EN İngilizce | TR Türkçe
"Sözcükler ve büyü başlangıçta birbirlerinin tıpatıp aynısıydılar ve günümüzde bile sözcükler büyülü güçlerinin çoğunu koruyorlar."

'Sigmund Freud, 'Psikanalize Giriş Seminerleri'

<< Geri
Bizi Takip Edin

 

Benjamin KILBORNE

Tüm Gün Konferans ve Vaka Çalışması
18 Ocak 2015
Psike İstanbul Dernek Merkezi-Şişli
s.10.00-17.30

 

“Bu sunumda, Asklepion’un antik ‘düşlerde iyileşme’ geleneğini betimleyeceğim ve bu uygulamaları Akdeniz ve Ortadoğuda yaygın olan “istihare“ kavramıyla ilişkilendireceğim. Bu, Freud’un rüyalar ve rüyaların yorumuna yaklaşımı için bir arka plan oluşturacak. Bu gelenek aynı zamanda görünür ve gizil içerik arasındaki Freudcu ayrımlara da ışık tutmaktadır. Elbette bu ayrım aynı zamanda bilinçli ve bilinçdışı arasındaki ayrımlara karşılık gelir. “


Benjamin KILBORNE

3 kitap yazmış ve birçok dile çevrilmiş yüz civarında makale sahibi Amerika’lı ünlü bir psikanalist ve Uluslararası Psikanaliz Derneği’ne mensup eğitim analistidir. İki doktora sahibidir. Birincisi Sorbonne Üniversitesi’nde antropoloji bölümünde, diğeri ise Los Angeles’te, Southern California Psychoanalytic Institute’te (SCPI) klinik psikanaliz bölümünden elde edilmiştir. Roland Barthes ve Georges Devereux’nün öğrencisi olup ilk kitabını Fransızca yayımlamıştır: “Interprétations du reve au Maroc”, (Claix: La pensée sauvage, 1978). Bu yapıt Freud’un yapıtlarındaki rüyalardan yola çıkarak, karşılaştırmalı rüya yorumu çalışmasının ilk örneğidir. Paris’te Nanterre Üniversitesi ve Ecole Pratique des Hautes Etudes’de (EPHE) antropoloji dersleri verdikten sonra, UCLA üniversitesinde antropoloji, tarih ve sosyal bilimler felsefesi dersleri vermiştir. İkinci kitabı “La culture et la Nature Humaine: Les écrits de Melford Spiro” (P.U.F) kültürel savunmalar üzerinedir. Baş yapıtı “Disappearing Persons: shame and appearance (SUNY Press, 2002) klinik vakalar ile edebi eserlerin antropolojik bakış açılarıyla tartışılmasını birleştiren yeni bir yaklaşımı temsil eder. Bu kitap Türkçede Bilgi Üniversitesi Yayınevi tarafından Psike İstanbul Psikanaliz Kitapları dizisi içinde “Utanç ve Haset: Görünüm Kaygısı ve Kem Göz” başlığıyla yayınlanmıştır.

PROGRAM

10.00-11.30 Teorik çalışma
11.30-11.45 Kahve Arası
11.45-12.30 Tartışma
12.30-14.00 Yemek
14.00-15.30 Vaka çalışması
15.30-15.45 Kahve Arası
15.45-17.30 Tartışma


KATILIM: Genel katılıma açıktır. Katılım Belgesi verilecektir.
DİL: Seminer dili İngilizcedir, ardıl çeviri olacaktır.
YER: PSİKE İstanbul Dernek Merkezi Valikonağı cad. Süleyman Nazif sk. Park ap. No:13/12 Kat:4 Şişli– İstanbul

KAYIT ÜCRETİ:
125 TL


Psike İstanbul üyeleri, öğrenci ve asistanlar: 100 TL

Yer kısıtlılığından dolayı kaydınızı gecikmeden yaptırmanızı öneririz.

- Kayıt ücretini İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin Garanti Bankası Erenköy Şubesi (Şube Kodu:150) TR420006200015000006299074 no’lu hesabına yatırınız. Banka dekontunu ve doldurmuş olduğunuz Kayıt Formunu (212) 224 10 03 no’lu faksa gönderiniz.

- Ödeme belgenizi ve kayıt belgelerinizi psikeistanbul@gmail.com adresine de gönderebilirsiniz. Bu durumda Kayıt Formunu ekli olarak gönderiniz ve mesajınızda banka dekont numaranızı ve ödemenizi hangi şubeden yaptığınızı belirtiniz.


 
Freud

Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) Kongresi, 1911 Weimer

Psike İstanbul © 2015. Tüm Hakları Saklıdır
Bu site © XYZEskimo Web Araçları kullanılarak hazırlanmıştır.